Vi bruker informasjonskapsler
Vi bruker informasjonskapsler for at nettsidene våre skal fungere.
Les mer om våre informasjonskapsler
We recommend that you upgrade to the latest version of your browser.
Back to frontpage helse-sorost.no

Leger i spesialisering

Spesialistutdanningen for leger omfatter praktisk tjeneste, teoretisk undervisning og andre læringsaktiviteter i minst seks og et halvt år etter tildelt autorisasjon eller lisens.

Første del av ny spesialistutdanning for leger, LIS1, ble iverksatt 1. mars 2017. Ledige LIS1-stillinger lyses ut vår og høst via helsedirektoratet.no. Tjenesten for LIS1 varer i 18 måneder, hvorav 12 måneder skal tilbringes på sykehus og seks måneder i kommunehelsetjeneste/distriktstjeneste.

Andre og tredje del, LIS2 og LIS3, er iverksatt fra 1. mars 2019. I forbindelse med den nye ordningen er det innført læringsmål og aktiviteter som må godkjennes i hver enkelt del.

Det er etablert ett regionalt utdanningssenter (Regut) i hver av de fire helseregionene.

Her finner du mer utfyllende informasjon om kurs, LIS utdanningen og Regionale utdanningssentre.

 

 

Les mer:

Ny ordning for Leger i spesialisering

Les mer om den nye ordningen (helsedirektoratet.no)

Les mer om forskriften for spesialistutdanning for leger (regjeringen.no)

Regelverk for ny spesialistutdanning (helsedirektoratet.no)

​Leger i spesialisering - oversikt over kurs mm

 

Spesialistutdanningen må gjennomføres i henhold til regelverket som er utarbeidet av Helsedirektoratet, i samarbeid med relevante fagmiljøer, og vedtatt av Helse- og omsorgsdepartementet.

Før nyttår 2015 bestemte Helse - og omsorgsdepartementet at det skal etableres en ny ordning for spesialistutdanningen i Norge. Den nye ordningen tar utgangspunkt i at spesialiseringen i første rekke skjer i praksisfeltet og at et større ansvar derfor legges til tjenesten for å styrke kvaliteten på utdanningen. Helseforetaket skal legge til rette for læringsaktiviteter og utdanningsløp for leger i spesialisering i eget helseforetak i samarbeid med det regionale utdanningssenteret og andre helseforetak i landet.

Den nye ordningen starter opp i 2017.


 

I forbindelse med innføring av ny modell for spesialistutdanningen for leger, etablerte de fire helseregionene et samarbeidsprosjekt som involverer en rekke andre sentrale aktører. Helse Sør-Øst RHF har påtatt seg oppgaven med å koordinere arbeidet mellom de fire regionale helseforetakene. De fire administrerende direktørene i de regionale helseforetakene er prosjekteier, mens styringsgruppen blir sammensatt av de fire fag- og HR-direktørene fra de regionale helseforetakene.

Regionsykehusene skal etablere et regionalt utdanningssenter for å ivareta utdanningsaktiviteter i ny ordning for legenes spesialistutdanning. Når de regionale utdanningssentrene er i full drift og ordningen kan følges opp i ordinær styringslinje i alle helseforetakene, vil prosjektets rolle og funksjon diskuteres på nytt. 


 

Det første oppdraget om de regionale utdanningssentrene er gitt fra de regionale helseforetakene til de fire regionsykehusene i oppdrags- og bestillerdokumentet for 2016:

  • Helseforetaket skal etablere et regionalt utdanningssenter for å ivareta utdanningsaktiviteter i ny ordning for legenes spesialistutdanning. Det regionale utdanningssenteret skal delta i tverregional ordning for å sikre nasjonal, samordnet spesialistutdanning.

Helseforetakene fikk samtidig følgende oppdrag av de regionale helseforetakene:

  • ​Helseforetaket skal legge til rette for læringsaktiviteter og utdanningsløp for leger i spesialisering i eget helseforetak og i samarbeid med det regionale utdanningssenteret og andre helseforetak i landet.

 

Utdanning er en av hovedoppgavene til helseregionene. Utdanning av helsepersonell i spesialisthelsetjenesten omfatter grunnutdanning, videre- og etterutdanning, turnustjeneste, spesialistutdanning og ulike typer kurs i regi av arbeidsgiveren.

Informasjonsside om utdanning

Last updated 1/17/2023